Coaching/ Linkinbio

4 najskuteczniejsze techniki postępowania z toksycznymi osobowościami

Na samym początku należy wspomnieć, ze wszystkie typy osobowości toksycznych charakteryzuje niska samoocena. Wszystkie typy toksyczne zmierzają do podkreślenia swojego znaczenia (za wszelką cenę) lub zniszczenia utworzonych związków.

Poniżej przedstawiam 4 z 9 sprawdzonych technik radzenia sobie z toksycznymi osobowościami.

 • Rozładowywanie napięcia: to podstawowe zadanie, które powinnaś wykonać na samym początku. Zatrzymaj się, sprawdź co się z Tobą dzieje, w momencie, kiedy czujesz, że zalewa Cię fala nerwów, zatrzymaj się, by złapać oddech. W tym właśnie momencie, kiedy czujesz, że zaraz wybuchniesz, Twoje ciało ładuje Cię kopniakiem adrenaliny, i właśnie w tym momencie musisz zadbać o dotlenienie organizmu. Dotlenisz organizm oddychając w ten sposób: 1. Wciągnij powietrze przez usta. 2. Pomyśl o toksycznej osobie i zatrzymaj powietrze w płucach na 5 sekund. 3. Wypuść powietrze z płuc, tak jakbyś chciała usunąć tą toksyczną osobę, wypuść powietrze do samego końca, aż zabraknie ci tchu. 4. Wstrzymaj oddech na kolejne 3 sekundy. Całość powtórz przynajmniej 3 razy do momentu aż usuniesz toksyczną osobę ze swojego wnętrza. Oddech ma niesamowitą moc. Ta technika pomoże Tobie złapać równowagę i w efekcie zmniejszyć napięcie. Możesz czuć się lekko oszołomiona i może kręcić CI się w głowie.
 • Baw się: pewnie to ostatnia rzecz, o której myślisz w tym momencie, ale dlaczego nie miałabyś się zabawić. Możesz przecież odparować cios i nieźle się przy tym zabawić, nieprawdaż? Zastosuj najpierw technikę rozładowywania napięcia i w tym czasie przyszykuj zabawną odpowiedź. Ta odpowiedź ma bawić Ciebie, i oto w tym chodzi. Ba, ta technika dobrej zabawy pozwala zareagować Tobie na toksyczne uszczypliwości z jeszcze większą złośliwością. Specjalnie dla Ciebie, jeśli masz problem z tą techniką, wybrałam kilka zabawniejszych ripost z książki Lillian Grass, które mogą się Tobie przydać w przyszłości:
  • Nie zamierzam wdawać się z Tobą w pojedynek na inteligencję. Nie atakuję bezbronnego.
  • Czy jesteś owocem małżeństwa między kuzynami?
  • Nigdy nie zapominam twarzy, ale dla Ciebie zrobię wyjątek.
  • Nie mogę przypomnieć sobie twojego imienia, ale poznaję Twoje okropne maniery.
  • Masz wspaniałą osobowość, tyle że nie odpowiednią dla człowieka.
  • Masz swój styl – styl żałośliwy.
  • Czy nigdy nie męczy cię własne towarzystwo?
 • Powstrzymuj myśli: ilekroć toksyczna osobowość pojawi się w twoich myślach, wypowiedz na głos lub w myślach „nie myśl o tym!”. Ta technika pomoże Tobie odwrócić myśli od toksycznej osoby, możesz wzmocnić siebie i na koniec dodać pozytywną afirmację: „nikt nie jest lepszy ode mnie!”
 • Odbicie lustrzane: Pokaż drugiej stronie jak się zachowuje, ukaż jej jak bardzo niemiłe jest jej zachowanie. Przykład: wchodzisz do sklepu i pani ekspedientka za ladą jest niemiła, coś Ci odburknęła. Podejdź do niej i przemiłym tonem powiedz, że weszłaś do tego właśnie sklepu, bo uwielbiasz ten sklep, a wchodzisz i jakaś baba zza lady krzyczy do Ciebie „czego?’ I w momencie, kiedy mówisz „czego”, użyj tego samego tonu, którego użyła ta pani wobec Ciebie. Czasami warto innym uświadomić właśnie w tej chwili jak bardzo są niemili poprzez pokazanie im ich własnego zachowania. Dowiedziałaś się właśnie, że Twoja koleżanka Ciebie obgaduje: wiesz dobrze, jak bardzo rani mnie, kiedy śmiejesz się z mojej figury, wiesz, jakie mam z tym problemy, prawda? Mi nigdy nie przyszłoby do głowy, by powiedzieć coś o Twoich krzywych nogach”

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply