Coaching/ Linkinbio

4 toksyczne zachowania

Toksyczni ludzie zdecydowanie mają wpływ na Twoje zachowanie i samopoczucie. Chociaż istnieje wiele typów osobowości toksycznych, to można wyodrębnić pewien schemat i motywy ich postępowania. Ten wpis przedstawia 4 toksyczne zachowania, które powinny zwrócić Twoją uwagę i sprawić byś się im bliżej przyjrzała.

Słowa także są toksyczne

Słowa mogą bardzo mocno ranić, a osoby toksyczne wiedzą jak ich używać, by cięły jak brzytwa. Ilekroć twoja reakcja jest zbliżona do tych:

  • „byłam wstrząśnięta„, ”osłupiałam”, ”jak można być takim bezmózgiem„, ”jak można coś takiego powiedzieć”,
  • czujesz złość, gniew i jesteś wstrząśnięta niewrażliwością danej osoby

To wiedz, że masz do czynienia z toksycznymi uwagami, które ranią, niszczą i okaleczają psychikę. Po co ktoś używa w stosunku do Ciebie nietaktownych, toksycznych uwag? Oczywiście, że nie zawsze ktoś robi to celowo, ale głównie z powodu tego, że chce zabłysnąć lub popisać się.

Nieszczere komplementy

Komplement powinien być szczery, powinien być prezentem, jaki otrzymujesz od drugiej osoby. Czasami jednak komplementy są dwuznaczne, podłe i wypowiedziane z sarkazmem: „wyglądasz pięknie, buty, sukienka, ale fryzurę masz dziś okropną”. Dwuznaczny komplement właśnie na tym polega: jest miło, ale tylko przez chwilkę, bo zaraz sprawia, że jest Ci przykro. Dwuznaczne komplementy przekazują Tobie takie informacje:

  • ”nie lubię Cię”, „zazdroszczę Ci”, „ktoś musi Ci pokazać gdzie jest Twoje miejsce”.

Bywa też, że przebywając wśród toksycznego otoczenia i słuchając, i godząc się na takie traktowanie, same zaczynamy stosować autodestrukcyjne zachowania i uruchamiamy samokrytyka, tym samym kontynuując zachowania toksycznych osób, ale w stosunku do samej siebie: „jestem głupia”…

To tylko żart

To jedno z moich ulubionych powiedzonek „to tylko żart” .Minęło sporo czasu zanim zrozumiałam, że to zachowanie jest wyjątkowo toksyczne. Ktoś powiedział Tobie coś niefajnego, coś co Ciebie szokuje, po czym dodaje, że to tylko żart, a Ty czujesz się jakby ktoś po Tobie właśnie przejechał.

Uwierz mi, że w tym stwierdzeniu, wszystko co zostało powiedziane, było i jest prawdą! Za tymi słowami kryje się coś innego:

  • „nie lubię Ciebie”, „nie lubię tego, o kim mówiłem”, „mam nieprzychylne uczucia odnośnie tej osoby, o której mówię I tak naprawdę mogłoby tej osoby wcale tutaj nie być”,
  • ”ja wcale nie żartuję, jestem zazdrosny, albo oburzony, albo zły”

w każdym słowie jest ziarno prawdy

Słuchaj uważnie i czytaj między wierszami. Każde słowo jest prawdą. Słuchaj nie tylko tego, co chcesz, by ci powiedziano, ale tego, co się do Ciebie mówi. W wielu zdaniach wypowiedzianych do Ciebie odkryjesz wiele informacji, lekko ukrytych, ale one tam będą. Czytaj między wierszami, jeśli wypowiedziane zdanie uderzyło w Ciebie i pracuje przez dłuższy czas, to w tym zdaniu jest ukryta prawda, że ta osoba Ciebie nie lubi, nie żartuje itp.

Jeśli ktoś zaczyna zdania od od słów: „powinnaś”, „trzeba było”, „musisz”, „nie zgadzam się”, „dlaczego ty nie”, to na pewno odczuwasz niechęć do dalszej rozmowy z daną osobą i czujesz gniew. Prawdopodobnie masz do czynienia z osobą, która jest toksycznym krytykiem.

Toksyczne słowa mają moc. Czasami ciężar toksycznych tortur, który dana osoba nosi, jest zbyt ciężki do wytrzymania. Tortury i krytyka mogą być tak trudne i nie do zniesienia, że mogą skończyć się tragicznie. Liczba samobójstw wśród nastolatków stale rośnie, a w znacznym stopniu przyczynia się do tego presja wśród rówieśników, a kara za odmienność jest jest bezwzględna.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply