Coaching/ Linkinbio

5 najskuteczniejszych technik postępowania z osobami toksycznymi

Na wstępie należy zaznaczyć, że osobowości toksyczne swoje zachowania biorą z poczucia niskiej wartości, co za tym idzie chęcią zniszczenia tego co dobre i wartościowe, oczywiście po trupach do celu.

Jeśli chcesz poznać pierwsze 4 omawiane przeze mnie techniki (powinnaś zacząć właśnie od nich), to znajdziesz je tutaj. Jeśli 4 pierwsze techniki nie odniosły spodziewanego skutku, a Ty dalej czujesz się źle, możesz skorzystać z kolejnych 5 sprawdzonych przeze mnie technik.

  1. Spokojne pytania: Bardzo często to, co mówią toksyczni jest pozbawione sensu, ich gadanie często mija się z prawdą. Jeśli o tym pamiętasz, to w swojej głowie na spokojnie ułóż pytania, na które toksyczny będzie musiał odpowiedzieć zdecydowanie tak lub nie. Tutaj, choć nie wiem jakby Cię korciło, musisz być spokojna, nie wolno ci dać się ponieść emocjom. Ta technika jest bardzo silna, może pomóc zmienić punkt widzenia drugiej strony, ale tylko pod warunkiem, kiedy zostanie użyta właściwie. Twoje pytania powinny zaczynać się od „Czy…? Dzięki tej technice dowiesz się więcej. W sytuacji np. Kiedy nie wiesz czy mężczyzna jest Tobą zainteresowany, użyj techniki spokojnych pytań: Czy mogę oczekiwać od Ciebie szczerości? Czy Ci się podobam? Czy podobam Ci się jako przyjaciółka? I tak dalej. Mimo, że nie zawsze odpowiedź będzie dla Ciebie satysfakcjonująca, to przynajmniej będzie to odpowiedź. Jeśli poczujesz się zaatakowana słownie, również możesz wykorzystać technikę spokojnych pytań.
  2. Klnij i wrzeszcz:czasem to jedyny sposób na to, by toksyk Ciebie usłyszał. Co z tego, że kulturalnym nie wypada, czasami uważam, że trzeba, by dać upust swojemu gniewowi. Czasami to jedyny lek na Twoją frustrację, masz prawo krzyczeć, wykrzywiać twarz, zachowywać się niczym lwica, ale nigdy nie możesz uderzyć drugiego człowieka.
  3. Miłość i życzliwość: to już wiesz, że źródłem toksyczności jest najczęściej zazdrość, bezradność i niskie poczucie wartości i dlatego ta technika jest jedną z najtrudniejszych, bo taką osobę należy otoczyć miłością, skoro ich toksyczność wynika z braku miłości lub wykorzystania. Ofiarowując miłość i życzliwość toksycznej osobie możesz pomoc stać się jej lepszą osobą, która tym samym odzyska poczucie własnej wartości. Ta technika jest niesamowicie trudna, bo w pierwszym odruchu jedyne o czym marzysz, to atak. W tej technice nigdy ale przenigdy nie wolno Tobie stracić panowania nad sobą. Co może Tobie pomóc? Spróbuj wyobrażać sobie jakie cierpienie, jaką pustkę i jaki brak miłości musi toksyczna osoba odczuwać i jak tak naprawdę sobą gardzi. Może w ten sposób będzie Tobie łatwiej okazywać życzliwość i miłość do toksycznej osoby. Czasami warto toksyka poklepać po plecach niż wdawać się w jakąkolwiek dyskusję.
  4. Wyobrażaj sobie niestworzone rzeczy: rozładuj napięcie i wyobrażaj sobie, że sprawiedliwość została wymierzona – zastępczo. Fantazjuj na temat tego toksycznego zachowania. Nic nie może z Twoich okrutnych czasem fantazji urzeczywistnić się. Możesz rysować karykatury toksycznych osób, możesz okaleczać ich na papierze, możesz zrobić z tym papierem cokolwiek chcesz. Ważne jest to, by Twoja fantazja nigdy nie zamieniła się w realność. Czasem życzymy toksycznej osobie samych złych rzeczy i takie uczucia są w pełni normalne, ale drugiemu człowiekowi nie wolno wyrządzać krzywdy fizycznej. Nigdy nie stosuj przemocy i nie bierz sprawiedliwości we własne ręce.
  5. Odcięcie: jeśli żadna z technik nie zadziałała i masz już serdecznie dość osoby toksycznej, jedyne co możesz zrobić, to dać sobie spokój. Wyjmujesz wtyczkę z kontaktu i Ciebie już nie ma. Nie obchodzi Ciebie już nic co ma związek z osobą toksyczną. Nie obchodzi Ciebie nawet czy Ta osoba żyje. Usuwasz się na dobre i już nigdy nie oglądasz się za siebie. Może pomyślisz, że to okrutne i samolubne odciąć się np. Od toksycznej przyjaciółki lub toksycznego partnera, ale uwierz mi – jak można nie odciąć się od takiej osoby? Jak można utrzymywać kontakt z kimś kto podcina Tobie skrzydła, kto Cię niszczy i patrzy na Ciebie krzywym okiem, kto tylko czeka aż się potknę. Przecież wokół mnie jest tyle ludzi, którzy chcą dla mnie jak najlepiej, którzy wierzą we mnie i nie sprawiają mi przykrości. Odcięcie to ustanowienie nowych granic, których toksyczna osoba musi nauczyć się przestrzegać.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply