Coaching/ Lifestyle/ Linkinbio

Flinstonowie i Jetsonowie spotykają się w XXI wieku

W 1987 roku powstał 100-minutowy film “Jetsonowie spotykają Flinstonów”, zrealizowany na podstawie seriali Flinstonowie i Jetsonowie. W tej oto bajce Flinstonowie i Jetsonowie mają okazję nawiązania bliższej znajomości. Elroy, syn Georga Jetsona, wybudował wehikuł czasu, który przez przypadek przeniósł całą rodzinę do epoki kamienia łupanego. Wyobraź sobie to całe zamieszanie, które wyniknąć musiało z tej zamiany. Jetsonowie to przecież mega nowoczesna rodzina żyjąca w dalekiej przyszłości, choć w obecnych czasach ta przyszłość jest nam już coraz bliższa. Nie zmienia to faktu, że ta nowoczesna rodzina z przyszłości spotkała się z rodziną z prehistorii, w której dźwig to dinozaur, a samochód z desek napędzany był siłą własnych nóg.

Amygdala

Taka walka przyszłości z przeszłością dzieje się także w naszych mózgach. Na przykład za gniew, lęk i agresję odpowiadają struktury zwane zespołem jąder migdałowatych lub prościej mówiąc amygdalą. Amygdala jest odpowiedzialna za nasze zachowanie w stanie zagrożenia. To czy uciekniesz, czy będziesz walczyć, a może będziesz trwać w bezruchu, to decyzja amygdali. Decyzje podejmowane są w sposób zupełnie automatyczny, to znaczy, że dzięki doświadczeniu zapamiętujemy emocje i na jej podstawie dokonujemy decyzji. Podaję przykład: kiedy jesz lody (doświadczenie), to czujesz radość (emocja), zatem podejmujesz decyzję o jedzeniu (decyzja rozumu) albo kiedy skaleczysz się o gwóźdź (doświadczenie), to czujesz ból (emocja), podejmujesz decyzję, by nie dotykać gwoździa (decyzja rozumu). Nasz mózg właśnie dzięki doświadczeniu i zapamiętanym emocjom podejmuje decyzje.

Czy to dobra, czy zła wiadomość?

Nasz mózg jest rzepem na złe wiadomości. Wystarczy nam zaledwie kilka sekund, by zła wiadomość utrwaliła się w pamięci długotrwałej, w porównaniu do 30 sekund dla dobrej informacji. To jest nasza spuścizna ewolucyjna, kiedy to byliśmy zmuszeni, by bardzo szybko podejmować decyzję o przetrwaniu. Więc zostaliśmy w pewnym sensie z naszym mózgiem w erze Flinstonów, ale nasza kultura i nasza cywilizacja przeniosły się do ery nowoczesnych Jetsonów. Zatem nasz mózg w pewnym sensie nie nadążył za zmianami cywilizacyjnymi.

Co zatem dzieje się kiedy Jetsonowie i Flinstonowie żyją w tym samym czasie? Ja widzę bałagan, okropny bałagan, dużo złości i chęć ucieczki. Co należy zaproponować Jetsonom i Flinstonom, czyli nam, żyjącym w XXI wieku? Należy nasycić mózg tym co jest dobre. Takie podejście proponuje Rick Hanson, amerykański neuropsycholog, w swoich książkach “Siedem praktyk szczęścia” czy “Szczęśliwy mózg”.

Nasyć mózg tym, co dobre

Świętuj, celebruj, nasycaj się przyjemnością. Naucz swój mózg zwracania uwagi na to, co dobre, przyjemne i pozytywne. Oszukaj amygdalę. Ćwicz neuroplastyczność swojego mózgu (tworzenie nowych połączeń) poprzez celebrowanie radości. Zatem dzięki radości stworzysz w mózgu nowe neurony, a mózg będzie szczęśliwszy. Neuroplastyczność masz przez całe życie, zatem za kreowanie radości w mózgu jesteś odpowiedzialny przez całe życie, a to wspaniała wiadomość.

Z czego się cieszyć?

Z wszystkiego! Zapisuj wszystkie dobre rzeczy, które przytrafiły Ci się w ciągu dnia. Dzięki temu uzbierasz sporo informacji, a mózg zapamięta je łatwiej. Dziel się swoją radością, opowiadaj o niej, ale czuj ją, skup na niej uwagę.

Relaksuj się, rozmawiaj, żartuj, adoruj swoją połówkę – twórz nawyk miłości, odczuwania i współodczuwania. Straciłaś pracę? A może to tylko otwierają się kolejne drzwi? Może warto celebrować nową szansę, zaufaj sobie i to zaufanie celebruj. Nie trać czasu, przesiąknij radością, otul się nią.

Szlakiem ptaków i myszy

Szlak ptaków i myszy to legendarny Herbaciany Szlak, zwanym też Szlakiem Końskich Karawan – historyczny trakt handlowym. Prowadzi on z chińskiej prowincji Yunnan, przez Himalaje, Tybet, Nepal, do Indii. To tutaj karawany handlarzy przemierzają tygodniami drogi nad urwiskami, by dotrzeć do Merik. Najtrudniejszym etapem tej wędrówki jest moment, w którym i zwierzęta, i ludzie muszą przeprawić się na rjuszło ( naszej tyrolce) przez rzekę. Takie karawany prawdopodobnie wytyczały tę drogę od tysięcy lat, wiele etapów tej drogi uznanych jest za niedostępne dla ludzi, odcinki są tak wąskie, że nazwane zostały szlakiem ptaków i myszy.

Kiedy już karawana dotrze do Merik, które jest na wysokości 5000 m npm, tam wymieniają się towarami: grzybami, solą, ziarnami. To co w tym filmie bardzo mnie poruszyło, to szacunek i serdeczność z jaką ci ludzie traktują siebie nawzajem. Ich spotkaniom towarzyszy radość, wspólne modlitwy do duchów o opiekę i sprzedaż wszystkich towarów. Ci ludzie postępują także zgodnie z legendą, która nakazuje, by wszystkie konie nosiły dzwonki. Serdeczność, szacunek, radość, wspólne ucztowanie i świętowanie, uśmiech i odprężenie. To w jaki sposób Ci ludzie celebrują życie, może zmienić nasze postrzeganie biedy i bogactwa.

Więc bądź sobie Flinstonem i Jetsonem w jednej osobie, ale czyń to świadomie.

Zdjęcie wykorzystano na potrzeby, między innymi, wyrażania krytyki, komentarzy, zdawania relacji z wydarzeń, nauczania, do celów naukowych lub badań. 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply