Coaching/ Linkinbio

Jak pąk róży popełnił samobójstwo?

Samobójstwo róży. Jak pąk róży popełnił samobójstwo? Ile róż każdego dnia umiera? Trzymasz w ręku różę? A może jesteś różą?

Depresja a spadek motywacji


Na całym świecie kobiety i mężczyźni rujnują swoje kariery. Z badań naukowych wynika, iż kobiety częściej od mężczyzn chorują na depresję: wskaźniki depresji są dwukrotnie wyższe dla kobiet niż u mężczyzn (Depression, Constance Hemmen, 2004). Wynika z tego, że depresja nie jest zjawiskiem marginalnym ani paradoksalnym, podobnie jak upadek silnej woli i motywacji.
Jest jedno miejsce, do którego, jeśli kobiety i mężczyźni dotrą, to nie będzie mowy o zrujnowaniu kariery. Wyobrażam sobie, że w niejednym domu prowadzone są rozmowy o tym dlaczego nie idzie się dalej, dlaczego coś co powinno działać, to jednak nie działa.
Spadek motywacji, mimo, że nieporównywalny do depresji, to przejawia się podobnie: z objawów afektywnych: przygnębienie, smutek, po objawy poznawcze: negatywne myślenie o sobie i behawioralne:wycofanie z otoczenia.

Upadek J. K. Rowling i Eda Sheerana

Czy wiesz, że JK Rowling, autorka poczytnego Harrego Pottera, zanim napisała pierwszy rozdział powieści, to pisała go aż 17 razy? Już widzę jak siedzi sobie w zimnej chałupie, przykryta wełnianym kocem, popija kaweczkę lub whisky i pisze na maszynie. Ba, ta bidulka musiała zmienić tytuł serii z „Harry Potter i Kamień Czarodziejów” na ”Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, bo wydawcy ten tytuł się nie podobał.

Więc ja totalnie sobie wyobrażam jak ta kobieta miała dość i że miała ochotę rzucić to wszystko. 

A swoją drogą, to Harry Potter korzystał aż z ponad 160 par okularów i kilkudziesięciu różdżek. Ale nie o tym mowa. Zatem już wiemy, że JK Rowling musiała mieć poczcie beznadziejności, wściekłości, a także uzależnienia od osób trzecich.

Wiecie kto powiedział: zaakceptuj swoje wady i dziwactwa? Bycie dziwnym to wspaniała rzecz? Ed Sheeran, znany muzyk, po przeprowadzce do Londynu z gitarą i plecakiem przez jakiś czas był bezdomny. Przez dwa lata spał w pociągach, na podłogach, a nawet obok kanału grzewczego przed Pałacem Buckingham. Co przyczyniło się do jego sukcesu? Nigdy nie próbował zmienić tego, kim był.

Zrujnowana kariera

Czy interesuje Was odpowiedź na pytanie: Jak zrujnowałam karierę fotografki kulinarnej w roku 2019, czyli w wieku 39 lat?

Wyobraźcie sobie , że moja fotografia kulinarna była na etapie stawania się piękną czerwoną różą. Ta róża otwierała już płatki i czerpała ze słońca wszystko, co możliwe. Tym słońcem, tymi promieniami słonecznymi były książki o fotografii od mojego Taty, trzy aparaty, które od niego dostałam, w tym jeden, na którym pracuję do dzisiaj, i tysiące tysięcy zdjęć, które zrobiłam metodą prób i błędów. Za chwilę pokażę Wam zdjęcie moje z roku 2012 i zdjęcie z roku 2020. Czy między tymi zdjęciami widać różnicę?

Zdjęcie A od zdjęcia B różni 8 lat. I wydawać, by się mogło, że róża jest już niby w pełni rozwinięta, mimo dbania o jej płatki, o nią całą, to coś się zadziało, że róża nie chciała się rozwinąć. Na własne życzenia wolała pozostać w cieniu.


Któregoś razu róża wybrała się do restauracji razem ze swoim chłopakiem. Jedzenie było wspaniałe, ale zdjęcia w menu były fatalne. Mój chłopak zaproponował, żeby róża, prawie już kwitnąca poszła porozmawiać z szefostwem o tym, że zajmie się zdjęciami do ich kart menu. I wiecie co róża zrobiła? Myślicie że poszła, czy że nie poszła?

Tak, róża wybrała sama, na własne życzenie, że chce uschnąć. Sama odebrała sobie dostęp do promieni świetlnych, podcięła sobie główkę na własne życzenie. Widzicie jak zaczęła powoli usychać? To nikt inny, ale ona sama odebrała sobie tlen.


Co się zadziało w głowie róży, że zamiast czerpać ze świata wszystko co najlepsze dokonała sabotażu i pozwoliła na samounicestwienie?
I wyobrażam sobie ile myśli musiało kłębić się w główce tej róży, ile emocji. Ale też widzę, że jedyne co powstrzymywało tę różę przed pójściem dalej była ona sama. Na własne życzenie odebrała sobie światło i dostęp do wody. Wybrała przerażenie, strach, że jej się nie uda. To ten strach powstrzymał różę przed zamianą w piękny i dostojny kwiat. Gdyby tylko wtedy podjęła odpowiednią decyzję i odpowiednie ryzyko, teraz byłaby pięknym kwiatem.

Co powinien zrobić pąk róży, by zamienić się w piękny i dostojny kwiat:

  • Podjąć ryzyko,
  • Nie słuchać negatywnych emocji,
  • Myśleć: a co jak się uda?
  • Myśleć: gdzie będę kiedy się uda?
  • Potraktować nowe zadanie jako wyzwanie

Myślę, że powinna się ta róża zakumplować z JK Rowling, która podjęła aż 17 prób i udało jej się lub z Eden Sheeranem, który uważał, że jest super taki jaki jest, a dziwactwo to najlepsz rzecz jaka mu się przydarzyła.

Co jeszcze powinno się na tej liście znaleźć? Jeśli masz pomysł, zostaw komentarz.

Zdaję sobie sprawę z tego, że niektóre z Was wolą usłyszeć moją historię, dlatego załączam też link do kanału you tube. I klasycznie wypada mi w tym miejscu poprosić o „łapkę w górę” 😉

.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply