Coaching/ Lifestyle/ Linkinbio

Porozmawiajmy o wartościach

Dziś, kiedy prowadziłam warsztaty z autoprezentacji, jeszcze bardziej uświadomiłam sobie jak ważne są wartości w budowaniu nie tyle naszego wizerunku, ale nas samych. Od wielu już lat bardzo świadomie pracuję na wartościach, bo to dzięki nim wiem, co jest da mnie w życiu ważne.

Skupiam się na 5 najważniejszych wartościach w swoim życiu: Rodzina, miłość, zdrowie, uczciwość, wdzięczność. Dziś natomiast chcę się podzielić z Tobą kluczową wartością, i choć zapisałam ją na samym końcu, to ma dla mnie olbrzymie znaczenie. Bez szacunku do tej wartości nie byłabym sobą. Ilekroć przypomnę sobie o znaczeniu tej wartości w moim życiu, zatrzymuję się i uśmiecham się do siebie. Mowa o wdzięczności.

Według mnie to bardzo trudna do realizacji wartość. Bo łatwo jest być wdzięcznym za dostatnie życie, ale jak sobie poradzić z wdzięcznością, kiedy w życiu nie jest tak, jak się tego chce?

Na myśl przychodzi mi moja relacja z moimi dziećmi. Ci, którzy mnie znają, wiedzą jak trudna jest dla mnie rola Mamy. Właściwie to najtrudniejsza dla mnie rola. Czuję wdzięczność za najtrudniejszą dla mnie lekcję, nie jedną, ale lekcje każdego dnia. To te lekcje mnie kształtują i uczą. Moi chłopcy są cholernie wymagający, ale są dla mnie najlepszymi nauczycielami.

Kiedyś nie miałam w sobie wdzięczności. A może i miałam, ale nie miałam jej tak dobrze zdefiniowanej jak mam teraz. Zawsze mi czegoś brakowało, goniłem by dorównać wymaganiom Rodziców, partnera, koleżanek i kolegów. Teraz jestem wdzięczna za to, co mam.

Za każdą lekcję, a miałam ich w życiu dużo:

 1. Śmierć mojej Mamy nauczyła mnie, że Mama jest częścią mnie na całe życie
 2. Śmierć mojego męża nauczyła mnie, że to nie koniec i że życie toczy się dalej
 3. Związek z moim mężem pokazał mi, że nie byłam dojrzałą kobietą wychodząc za mąż
 4. Toksyczna relacja pokazała mi wszystkie moje słabości i zmusiła do zarycia kolanami o ziemię, by móc z niej wstać silniejsza.
 5. Praca z ludźmi nauczyła mnie, że czasami warto stać z boku i obserwować co się dzieje
 6. Zawsze warto robić swoje, ale nie krzywdząc innych
 7. Czasami trzeba zostawić tych, których bardzo się kocha
 8. Myślenie o sobie to nie zawsze egoizm
 9. Stawianie granic to lekcja, którą będę odrabiać całe życie
 10. Ktoś kto jest dla mnie miły, nie musi taką osobą wcale być
 11. Dzieci to lekcja każdego dnia. Porażki, upadki, wzloty. Każdego dnia
 12. Praca na wyższej uczelni pozwala mi się realizować w każdym aspekcie moich silnych stron
 13. Czekam na kolejne…

Każdy dzień to okazja do praktykowania wdzięczności. W tym roku zaczęłam prowadzić kalendarz wdzięczności, w nim także znalazło się miejsce na to zdjęcie, które spontanicznie powstało z nami siedzącymi przy kominku. Ja naprawdę czuję mega wdzięczność i ciepło na sercu za to, co mam i za ludzi, których mam. To są naprawdę ciężko odrobione przeze mnie lekcje, z których jestem mega dumna.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply